aprill 30, 2019

Väliseksperdid selgitavad Euroopa Parlamendi valimiste allhoovusi

Reedel, 3. mail selgitavad Saksamaa, Prantsusmaa, Poola ja Soome välis- ja julgeolekueksperdid Tallinnas Vabamus toimuval konverentsil, kuidas jaguneksid kohad Euroopa Parlamendis, kui valimised toimuksid juba sel pühapäeval, ning miks inimesed erinevates Euroopa Liidu riikides just sellise valiku võivad langetada.

Konverentsi eestvedaja, Eesti Välispoliitika Instituudi nooremteadur Piret Kuusiku sõnul on oluline tähelepanelikult jälgida valimistele eelnevaid arutelusid, sest need paljastavad Euroopa Liidu poliitikat ja tulevikku kujundavad allhoovused.

„Populismi ja nationalismi tõus, langev või suurenev toetus Euroopa Liidule, Euroopa inimeste argimured mõjutavad kõik Eesti inimeste elu. Nagu ka meie mõjutame Euroopa käiekäiku ja tulevikku. Seetõttu peame hoidma end kursis sellega, mis toimub teistes riikides ja Euroopa Liidus laiemalt,“ märkis Kuusik.

Valimiseelset õhkkonda Saksamaal, Prantsusmaal, Poolas, Soomes ja laiemalt Euroopa Liidus selgitavad:

  • Manuel Müller Berliinis asuvast Euroopa Poliitika Instituudist uurib järjepidevalt, kuidas jaotuksid kohad Euroopa Parlamendis, kui valimised toimuksid järgmisel pühapäeval. Lisaks peab Müller menukat blogi „Der (europäische) Föderalist“ (foederalist.eu) ning on sage poliitikakommentaator Saksa meedias.
  • Hinnatud poliitikavaatleja ja endine teadur mainekates Poola ja Brüsseli mõttekodades Piotr M. Kaczynski peab praegu blogi (2019euelectionspoland.com), kust leiab lisaks Poola valimiseelsele olukorrale viited Rumeenias, Itaalias, Bulgaarias ja Prantsusmaal toimuvale.
  • Soome Rahvusvahelise Suhete Instituudi teadur Tuomas Iso-Markku keskendub ühisele julgeoleku- ja kaitsepoliitikale ning Soome Euroopa Liidu poliitikale.
  • Saksa Välispoliitika Nõukogu teadur Julie Hamann jälgib Saksamaa ja Prantsusmaa suhteid, aga eriti just Prantsusmaa Euroopa Liidu poliitikat ja ühiskondlikke liikumisi.
  • Politico Euroopa Parlamendi korrespondent Maïa de La Baume tunneb hästi Brüsseli koridoride võnkeid. De La Baume huvitub ühiskondlikest trendidest, inimõigustest ja rahvusvahelistest suhetest.

Konverentsi “Euroopa Parlamendi valimised 2019: kas raputus Euroopa Liidu poliitikale?” korraldab Eesti Välispoliitika Instituut / RKK koostöös Euroopa Komisjoni esindusega Eestis ja Üle-Euroopalise Poliitikauuringute Assotsiatsiooniga (TEPSA). Poolepäevane konverents algab kell 8.30, täpsema info ja ajakava leiab veebiaadressilt: efpi.icds.ee/et/euroopa-parlamendi-valimised-2019-…

 

Lisainfo: Piret Kuusik, piret.kuusik@icds.ee või 6 949 336

Intervjuusoovid: Triin Oppi, triin.oppi@icds.ee või 502 5120

Kategooriates: Uudised