detsember 10, 2018

Piret Kuusik: Macroni unistusele üles ehitatud reformikava on läbikukkunud

Prantsusmaa president Emmanuel Macroni unistusele üles ehitatud reformikava paistab hetkel olevat läbikukkunud, arvas Eesti Välispoliitika Instituudi nooremteadur Piret Kuusik Kuku raadio vestlussaates Välismääraja.

Kuusik tõi välja ka kolm läbikukkumise põhjust:

  1. Prantsusmaa keskklass tunneb, et Macron on rikaste president ja kohtleb neid ebaõiglaselt: lõpetas rikaste maksu, kuid ei hooli ega ole midagi andnud tavainimestele.
  2. Macroni taga ei ole partei, vaid liikumine, millel puudub toetus kohalikes omavalitsustes ja maapiirkondades. Maaelanikud tunnevad, et keskvalitsus on kauge ja käsutav ning neile need käsud ei toimi.
  3. Prantsusmaa presidendi valmissüsteemile omaselt ei pooldanud suur osa Macron toetanud valijad teda niivõrd poliitika ja ideede tõttu, vaid hääletas paremäärmusliku Marine Le Peni vastu.

Lisaks tõi Kuusik huvitava tähelepanekuna välja, et Prantsusmaal puudub hetkel kindel opositsioon, kes pakuks teisi lahendusi Macroni vastu. N-ö vana poliitiline koolkond on segaduses.

Mida tahavad Prantsusmaal kollased vestid ja kuhu tänavapoliitika võib jõuda, arutlesid 9. detsembril Kuku raadios eetris olnud Välismääraja saates Piret Kuusik ja meediaekspert Ilmar Raag. Vestlust juhtis Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski.

Saade on järelkuulatav: https://bit.ly/2EodMcf

Kategooriates: Uudised