Briti ühiskond on väga lõhestunud Brexiti teemal ning see ei muutu, mistahes Brexiti stsenaariumi korral, leidis Eesti Välispoliitika Instituudi juht Kristi Raik Vikerraadio saates Välistund.
Raiki sõnul on praegu laual 3 Brexiti alternatiivi:
- Suurbritannia teeb sammu tagasi ja ei lahkugi Euroopa Liidust. Teoreetiliselt võimalik, aga poliitiliselt väga keeruline ja riskantne.
- Laualolev lahkumisleping, mille üle otsustab lähiajal Briti parlament.
- N-ö kõva Brexit ehk lahkumine ilma lepinguta.
Raik märkis värsketele analüüsidele viidates, et majanduslikult oleks Suurbritanniale kõige kasulikum jääda Euroopa Liitu. Kõige halvem oleks tema hinnangul n-ö kõva Brexit. „Paistab, et ratsionaalsetel analüüsidel ei ole siin aga väga palju mõju Briti kodanike arvamusele,“ tõdes ta.
10. detsembril eetris olnud ja Peeter Kaldre juhitud saates arutlesid Raik ja välisministeeriumi asekantsler Matti Maasikas veel Praentsusmaa ja Saksamaa erinevate murede ning nende tähenduse üle Euroopa Liidule.
Raiki sõnul on oluline jälgida, kuidas praegune Prantsusmaa protestilaine ja president Emmanuel Macroni ebapopulaarsus mõjutavad paremäärmusliku Marine Le Peni toetust. „Kogu Euroopa poliitikale oleks ohtlik areng ja tekitaks ebastabiilsust, kui Le Pen tuleb praegusest protestilainest välja tugevamana kui Macron,“ leidis Raik.
Saksamaa juhi vahetuse puhul on Raiki hinnangul Eestile oluline, et Angela Merkel on väga kogenud liidrina veel mõnda aega edasi Euroopa ja välispoliitikas. Samas on Raik kindel, et Merkelil ei ole illusioone Euroopa Liidu kaitsevõimekuse osas.
„Euroopa Liit ei ole võimeline ennast kaitsma. Euroopa Liidus ei ole kunagi tehtud otsust, et Euroopa Liit võtab vastutuse oma territooriumi kaitsmise eest. Sõltuvus USAst on väga tugev. Realistlik teema, millest nüüd räägitakse, on tasapisi tõsta Euroopa võimekust ise oma julgeoleku eest hoolitseda. See ei muuda siiski tõsiasja, et veel aastaid ja aastakümneid säilib sõltuvus USAst,“ rääkis Raik.
Kuula kogu arutelu: https://vikerraadio.err.ee/880160/valistund-murepilved-euroopa-kolmiku-kohal