september 10, 2019

Frank Jüris Postimehes: Lõuna-Korea ja Jaapan veavad taas vägikaigast

„Lõuna-Korea ja Jaapani omavahelisel tülil on ka mõju maailmamajandusele, sest Lõuna-Korea pooljuhtide tootjatele Samsungile ja SK Hynixile kuulub 60 protsenti maailma mälukaartide turust. Mälukaartide tootmiseks vajaminevate keemiliste ühendite ekspordi loa taotlemine Jaapanis võib võtta muutunud tingimustes aega kuni 90 päeva, mis võib endaga kaasa tuua viivitusi globaalses tarneahelas,“ selgitas Eesti Välispoliitika Instituudi nooremteadur Frank Jüris Postimehes ilmunud arvamusartiklis Jaapani ja Lõuna-Korea vägikaikavedu.

Jürise hinnangul võib tüli sundida Lõuna-Koread tegema rohkem koostööd Hiinaga, kes on oluline muldmetallide eksportija, kuid kel puudub pooljuhtide tootmiseks konkurentsivõimeline kompetents.

Lisaks märkis Jüris, et Lõuna-Korea ja Jaapani tüli ohustab Ameerika Ühendriikide kahte strateegilist huvi regioonis: liitlassuhete tugevdamine ning regiooni stabiilsus ja jõukus.

„Ühendriigid peavad pühendama sellele kandile rohkem aega ja ressursse ning partneritele teisel pool Atlandi ookeani jääb paratamatult vähem vahendeid. Tunnistuseks Pentagoni piiratud vahenditest võib pidada hiljutist teadet kavast kärpida vahendeid Eestisse mõeldud erivägede treeningkeskuse tarbeks. Seega mõjutavad arengud mujal maailmas otseselt meie julgeolekut ja nendega tasub end kurssi viia,“ kirjutas Jüris.

Loe tervet arvamusartiklit 10. septembri Postimehes.

Kategooriates: Uudised