veebruar 5, 2020

Eesti Välispoliitika Instituut alustab arutelusarjaga “Hiina võimu mõistmine”

Anthony Devlin/AP/Scanpix
Hiina president Xi Jinping vaatab 3D prillidega roboteid Hamlyni Meditsiinirobootika Keskuses Londonis.
Hiina president Xi Jinping vaatab 3D prillidega roboteid Hamlyni Meditsiinirobootika Keskuses Londonis.

Eesti Välispoliitika Instituut/RKK korraldab sel aastal neli Hiina-teemalist arutelu tunnustatud rahvusvaheliste lektoritega. Esimene arutelu toimub täna, 5. veebruaril ning uurib, mis on Hiina kaubandussidemete ja investeeringute pikaajalised eesmärgid Euroopas.

“Hiina on tõusnud maailma suurjõudude võimuheitluses tipptegijaks USA ja Venemaa kõrval. Kahtlemata on Hiina paeluv ja seal on suured võimalused, aga unustada ei saa ka ohtusid. Hiinas on poliitika ja majandus ühe mündi kaks külge. Hiinat ei saa avasüli vastu võtta ega tema ees ust kinni lüüa. Küll aga tuleb akadeemikutel, ettevõtjatel, ametnikel ja poliitikutel Hiina ühiskonda, poliitikat ja majandust paremini tundma õppida,“ selgitab arutelusarja eestvedaja, Eesti Välispoliitika Instituudi nooremteadur Frank Jüris.

Arutelusarja “Hiina võimu mõistmine” esimene külaline on Harvardi Ülikooli Kennedy kooli teadur ja Carnegie’ Rahvusvahelise Rahu Sihtasutuse Aasia ja Euroopa programmide koosseisuväline teadur Philippe Le Corre.

Le Corre alustas karjääri ajakirjanikuna, töötades aastatel 1988-1998 Aasia korrespondendina. Seejärel suundus ta avalikku teenistusse Prantsuse kaitseministeeriumis, kus tõusis kaitseministri rahvusvaheliste suhete nõunikuks. Lisaks on Le Corre raamatu “Hiina pealetung Euroopas” (China’s Offensive in Europe, Brookings Institution, 2016) autor.

Euroopa Liidu ja Hiina Strateegilises Väljavaates nimetati mullu esimest korda Hiinat “võistlejaks” ja “süsteemseks rivaaliks”. Le Corre selgitab täna, miks Hiina investeerib jõuliselt Euroopasse ning millist mõju see avaldab. Miks 5G ühenduse arendamine tekitab pingeid Euroopa ja Hiina suhetes? Sel aastal toimub kaks Euroopa Liidu ja Hiina tippkohtumist. Milline võiks olla Euroopa Liidu ja Hiina suhe, mille tänavused tippkohtumised paika panevad?

Lisaks tutvustab tänasel arutelul Frank Jüris oma hiljutist analüüsi Hiina majanduslike ja julgeoleku eesmärkide kohta Talsinki tunneli visioonides.

Jüris kirjeldab analüüsis, kuidas Talsinki tunnel kuulub Hiina polar-siiditee plaani, pakkudes alternatiivset traspordikoridori Euroopa turule ja ligipääsu poliitiliselt stabilise piirkonna maavaradele. Jürise hinnangul lõikaks Hiina tunneliga kaks korda kasu, olles nii finatseerija kui ka ehitaja. Kontroll tunneli üle annaks võimaluse mõjutada kohalikku poliitikat ning looks eelduse täita Hiina kaitsepoliitika investeeringute kaitse eesmärki ja nõuda sõjalist kohalolu regioonis. Analüüsi leiab siit.

Sarja “Hiina võimu mõistmine” järgmised kohtumised puudutavad kaitset ja julgeolekut, tehnoloogiat ning valitsemist.

Kategooriates: Uudised